Firma Continental

História firmy continental

Firma Continental bola založená 8. októbra 1871 v Hannoveri. V tej dobe sa jednalo o akciovú spoločnosť s názvom Continental-Caoutchouc und Gutta-Percha Compagnie. Spoločnosť sa zameriavala na výrobu tlmičov pre podkovy a celogumové obruče pre povozy. Preto tiež mali vo svojom znaku nespútaného koňa.

Firma Continental sa stala prvou firmou, ktorá vyrábala pneumatiky na bicykle. Stalo sa tak roku 1982 a spoločnosť sa tak dostala do väčšieho povedomia verejnosti. Pneumatiky vystužené oceľovým kordom uviedla do predaja v roku 1921. Podiel na trhu vtedy predstavoval v Nemecku celých 91 percent. Spoločnosť Continental si následne roku 1934 nechala patentovať bezdušovú pneumatiku.

Pneu Continental si aj na svoj účet môže pripísať prvý zimnú pneumatiku pre nákladné vozidlá, ktorá sa začala predávať v roku 1955. Týmto krokom si spoločnosť zabezpečila výhradné postavenie na trhu. Nutné podotknúť, že sa firma v dnešnej dobe nezaoberá len výrobou pneumatík, ale tiež je významným výrobcom brzdových a najrôznejších bezpečnostných či komunikačných systémov.

V súčasnosti patrí spoločnosť Continental k popredným dodávateľom automobilového priemyslu na celom svete, a to s obratom okolo 24 miliárd eur. Continental Pneu zamestnáva v súčasnosti 130 000 pracovníkov v 35 krajinách sveta.

Continental F1

Asi pre nikoho nebude prekvapenie, že sa takto úspešná firma podieľala na pretekoch Formule 1. Poskytla tu svoje výrobky v trinástich veľkých cenách, z toho v desiatich z nich sa mohla spoločnosť radovať z víťazstva. Prvá sezóna, ktoré sa Continental zúčastnil bola v roku 1954 a 1955, kedy obúvali Mercedes-Benz. Táto kombinácia priniesla nejedno víťazstvo Nemecku. V roku 1955 odchádza Mercedes-Benz i Continental z dôvodu najväčšie katastrofy motoršportu, kedy zahynulo najmenej 80 ľudí. Continental sa vrátil už len raz, a to v roku 1958, kedy vo Veľkej cene Argentíny obul voz tímu RRC Walker Racing Team. Stirling Moss tak premenil 7. miesto z kvalifikácie vo víťazstvo. To už je ale naozaj posledný vystúpenie Continentalu vo Formule 1.